Ќофтиња со тиквички

  0 669

  Сезоната на тиквици веќе пристигна. Што и да се зготви, вкусна турлитава, ориз со зеленчуци, разни похованици … тиквиците се секогаш тука. Ефтино, брзо, ниско калорично и секако пред се – вкусно!

  Повелете рецепт за ќофтињата со тиквички:

  • 2 шолји рендани тиквички (тоа се околу 2 поголеми тиквици)
  • 1/4 шолја брашно
  • 1/4 шолја ситно сецкано младо кромитче (може и со обичен кромид)
  • 1/4 шолја свеж магдонос
  • 1 јајце
  • 1/4 лажичка зачин од лукче
  • масло (за премачкување на тавата)
  • павлака & лимон (по желба)

  zucchini-cakes-delicious-recipes-kitchen-yummy-food

  Припрема:

  Соединете ги убаво сите состојки (без павлаката и лимонот) во поголем сад. Во загреано тавче ставете малку масло. Со рака земете малку од смесата (колку за едно ќофте) и ставете го да се пржи 1-2 минути од обете страни. Истата постапка повторете ја додека не се потроши целата смеса.

  Послужете со павлака и неколку кришки лимон. Уживајте.

  Нема коментари

  Остави реплика